Noderīga informācija

Matracis - galvenais gultas elements. Matracis ļauj mugurkaulam ieņemt maksimāli ērtu stāvokli, palīdzot noņemt dažādas sāpes, kas radās ķermeņa nepareizas pozīcijas dēļ. Vislabāk var aizmigt, kad matracis un spilvens ļauj atslābināties un nodrošina anatomiski pareizu ķermeņa stāvokli. Matrača izvēle ir ļoti subjektīva lieta, neeksistē ideāls matracis visiem cilvēkiem. Izvēloties matraci, obligāti jāņem vērā cilvēka augums, svars, veselības stāvoklis, maksimālais svars, kuru matracim vajadzēs noturēt, kā arī finansiālās iespējas. Tiem kas rūpējas par savu veselību, ieteicams izvēlēties ergonomiskus ortopēdiskus matračus, kuri pielāgojas cilvēka ķermeņa kontūrām, vienmērīgi sadala svaru un saglabā mugurkaulu pareizā fizioloģiskā stāvoklī. Muskuļi tiek pilnīgi atslābināti un cilvēks pareizi atpūšas.

Svarīgi atcerēties:

- Matracis neārstē esošas slimības, bet kalpo kā labs profilakses līdzeklis, pret vestibulāras nervu sistēmas deformācijām.

- Matrača pamatfunkcija-nodrošināt pareizo mugurkaula ķermeņa stāvokli atpūtas laikā.

- Matrači izvēle atkarīga no tādiem faktoriem kā augstums, cietīgums, cilvēka svars un personīgas izjūtas.

- Cietākie modeļi vis biežāk ieteicamie cilvēkiem ar kaitēm mugurkaula augšējā daļā.

- Ja matracis ir ļoti mīksts, tad, iedarbojoties ķermeņa svaram, viņš pārāk izliecas, deformējot mugurkaulu.

- noskaidrojiet, kādas matrača īpašības jums, ir vissvarīgākās, piemēram, cena, izmēri, ķermeņa atbalsts, ērtības, materiāli u.c.;
- izmēģiniet dažādus matračus un salīdziniet tos pirms galīgā lēmuma pieņemšanas;
- ņemiet vērā savu svaru, augumu un ķermeņa formu, jo cilvēkiem dažādas ķermeņa proporcijas;
- divguļamais matracis noteikti jāizmēģina kopā ar savu partneri;
- izmēģinot matraci, esiet ērtā apģērbā, novietojieties uz matrača pozā, kādā jūs parasti guļat, nespiediet matraci tikai ar roku, bet izjūtiet to ar visu ķermeni.

Kā izvēlēties?

Kušete vai atsperu matracis, ar virsmatraci vai bez tā? Lateksa matracis vai kontinentālā tipa gulta? Mīkstu vai stingru?
Matračos tiek izmantotas dažādas atsperu sistēmas, pildījumu un atsperu kombinācijas nosaka modeļu atšķirības. Tāpēc ir būtiski, lai, izvēloties, būtu iespējams izmēģināt vismaz trīs četrus dažādus matračus. Nepietiek vienīgi pieskarties matracim vai paraugam - svarīgi ir atgulties un izmēģināt dažādus matračus.
Katram no mums ir atšķirīga ķermeņa uzbūve. Taču, guļot, mugurkaulam jebkurā gadījumā ir jābūt taisnam, tikai šī pozīcija nodrošina pilnvērtīgu asinsriti, bet muskuļu un kaulu sistēmas atpūšas un atjaunojas.

Ja matracis ir ļoti mīksts, tad, iedarbojoties ķermeņa svaram, viņš pārāk izliecas, deformējot mugurkaulu.

Ja matracis ir pārāk ciets, viņš neieliecas pietiekami dziļi zem gurniem un plecu joslas, kā arī viduklis nesaņem vajadzīgo atbalstu. Šī situācija noved pie mugurkaula deformācijas.

Pirms veikala apmeklējuma ieteicams padomāt par to, kāds varētu būt jaunais matracis - mīkstāks vai cietāks, platāks vai šaurāks vai garāks nekā pašreizējais matracis ? Vai gribat tāda paša tipa matraci, kā Jūsu iepriekšējais, vai tā var būt luksus kontinentālā gulta ? Vai izvēloties ir jāievēro, ka Jums ir kāda alerģija vai problēmas ar muguru.

Daži padomi, kas var noderēt, izmēģinot matračus veikalā:

1. Atslābinieties, novelciet virsdrēbes un apavus, palaidiet vaļīgāk kaklasaiti.
2. Apgulieties uz matrača un izmēģiniet dažādas pozas. Ieņemiet pozu, kādā iemiegat mājās. Noteikti izmēģiniet pagulēt uz vēdera un muguras.
3. Izjūtiet ķermeņa izliekumus! Guļot uz muguras, pamēģiniet palikt roku zem muguras. Ja to ir viegli izdarīt un starp muguru un matraci vēl paliek brīva vieta, matracis ir pārāk ciets, un otrādi - ja starp muguru un matraci rokai nav vietas, matracis ir pārāk mīksts.
4. Paguliet uz sāniem un izjūtiet līdzsvaru! Ja nosvērties uz vienu vai otru pusi ir ļoti viegli, matracis ir pārāk ciets. Ja pagriezties ir grūti, jo matracis ir pārāk dziļi ieliecies zem svara, tad matracis ir pārāk mīksts.
5. Izmēģiniet uz matrača dažādus virsmatračus un izjūtiet to atšķirības!
6. Apkopojiet izjūtas un izmēģiniet nākamo matraci!

Vai izvēlēties cietāku vai mīkstāku matraci?

Pastāv izplatīts uzskats: jo cietāks matracis, jo labāk.
Patiesībā svarīgi ir tas, kā matracis atbalsta Jūsu ķermeni. Izmēģiniet dažādus matračus un izjūtiet, kurš no tiem ir Jums vislābāk piemērots !
Matracim ir jāpielāgojas Jūsu ķermeņa formai, nevis otrādi!

Kāpēc izmantot virsmatraci?

Virsmatracis sniedz atbalstu ķermenim, aizsargā pamatmatraci un pagarina tā kalpošanas mūžu. Vajadzības gadījumā virsmatraci var arī vienkārši nomainīt bez lieliem izdevumiem. Visi „Sleepwell" virsmatraču pārvalki ir tīrāmi. Ja gulta ir veidota no diviem matračiem, virsmatracis aizsegs neērto spraugu starp guļvietas pusēm.

Kāpēc matraču ražošanā izmanto porolonu?

Mūsdienās ražotais porolons ir ļoti piemērots matračiem: tas ir gaisa caurlaidīgs, tas nesaplok un neuzsūc svešas smaržas. Pēdējo 10-20 gadu laikā porolona ražošana ir tik augsti attīstīta, ka tas ir kļuvis par vienu no pasaulē visvairāk izmantotajiem polsterējuma materiāliem.
Porolons ir īpaši piemērots cilvēkiem, kas cieš no alerģijas, jo šajā materiālā neieviešas putekļu ērcītes.

Putu poliuretānam piemīt tādas pašas īpašības kā lateksam, taču tam ir arī nozīmīgas priekšrocības: tas ir daudz vieglāks par lateksu un tam ir labāka mitruma un gaisa caurlaidība. Matraču ražošanai visbiežāk tiek izmantots standarta (mēbeļu) porolons un lielas elastības putu poliuretāns (HR porolons). HR porolona poras ir vaļējas, tāpēc gaiss un mitrums var brīvi cirkulēt. Putu poliuretāna matracis ir ļoti elastīgs un izturīgs, nedeformējas, nemaina formu pat pēc vairākiem lietošanas gadiem, jo matračos nav atsperu, kas ar laiku nolietojas. Poliuretāna matracis ir optimāls variants cilvēkiem, kas ir alerģiski pret putekļiem. Izvēloties putu poliuretāna matračus vajadzētu pievērst uzmanību blīvumiem: parastam porolonam vajadzētu būt ne mazāk kā 25 kg/m3, HR porolonam - ne mazāk kā 30 kg/m3. Taču lielāka svara cilvēkiem ieteicams šīs normas palielināt. Nevajadzētu arī aizmirst, ka, jo lielāks blīvums, jo cietāks ir putu poliuretāns. Tāpat arī atkarībā no augstuma – jo augstāks, jo stingrāks.

Kāpēc matraču ražošanā izmanto lateksu?

Dabīgā lateksa kodols tiek izgatavots no kaučuka koka sulas, bet sintētiskais latekss no naftas produktiem. Dabīgais latekss un sintētiskais latekss ar savām fiziskām īpašībām gandrīz neatšķiras, būtiski atšķiras tikai to ķīmiskais sastāvs. Tāpat vajadzētu pievērst uzmanību, ka 100% latekss, ko sauc par „Talalai”, ir ļoti trausls. Tāpēc izvēloties lateksa matraci vajadzētu pievērst uzmanību blīvumam, kas nosaka šī materiāla kalpošanas laiku. Salīdzinot ar atsperu matračiem, vajadzētu piebilst, ka tie labāk pielāgojas ķermenim, taču, diemžēl, tiem ir slikta mitruma un gaisa caurlaidība, tāpēc lai uzlabotu ventilāciju gulēšanas laikā, lateksa kodoli tiek izgatavoti ar caurumiņiem, kas uzlabo gaisa cirkulāciju. Šie caurumiņi palīdz saglabāt optimālu siltuma un mitruma attiecību.

Vai atsperu matracis ir jāapgriež otrādi?

Matracis jāapgriež, jo materiāliem nepieciešama atjaunošanās. Vairums „Sleepwell" matraču no vienas puses ir polsterēti ar vilnu, kas ziemā uztur siltumu, bet no otras puses - ar kokvilnu, kas vasarā labi laiž cauri gaisu. Tāpēc vismaz reizi pusgadā matracis jāapgriež otrādi. Periodiska matrača apgriešana ievērojami pagarina tā kalpošanas mūžu!

Mēs ar partneri vēlamies iegādāties atšķirīgus matračus. Ko darīt?

Visvienkāršākais variants ir iegādāties divus atšķirīgus matračus un pārklāt tos ar kopīgo virsmatraci. Tādējādi katrs gulēs uz sev piemērota matrača - virsmatracis nemazina atsperu matrača īpašības. Tāds pats risinājums ir piemērots arī tad, ja izmanto kušetes. Tās var sastiprināt ar skavām vai galvgaļa paneli un pārklāt ar kopīgu virsmatraci.

Kā gultas rāmis ietekmē gulēšanas ērtumu?

Rāmis palīdz izcelt matrača labākās īpašības un nodrošina tam ilgu kalpošanas mūžu. Ieteicams izmantot karkasa rāmi, kur attālums starp līstēm ir 25-63 mm. Nekādā ziņā neizmantojiet finiera vai kokskaidu plates rāmi, jo tas neļauj matracim „elpot".
Rāmim, kas ir domāts bezatsperu matracim no 100% lateksa vai porolona, ir jābūt vismaz 28 līstēm.

Cik bieži matracis būtu jāmaina?

Pat viskvalitatīvākie materiāli laika gaitā nolietojas, turklāt guloša cilvēka ķermenis nakts laikā izdala apmēram 0,5 litrus šķidruma. Tāpēc iesakām mainīt matraci caurmērā ik pēc 5-7 gadiem.

Rūpējieties par savu jauno matraci!

Pienācīga uzturēšana kārtībā, kopšana un pareiza lietošana labvēlīgi ietekmē jebkuru mantu, un matracis nav izņēmums.

Zemāk sniegtie padomi palīdzēs Jums maksimāli un optimāli izmantot savu jauno matraci:

  • Pārliecinieties, lai matracis un gulta tiktu uzstādīti pareizi - ļaujiet veikala personālam Jums palīdzēt!
  • Regulāri apgrieziet virsmatraci otrādi - ideālā variantā katru reizi, kad maināt palagus. Tādā veidā ir vienkārši pamanīt uz virsmatrača nodilumu, mitruma traipus u. tml.
  • Divpusējus atsperu vai bezatsperu matračus regulāri jāapgriež otrādi šķērseniski vai gareniski - reizi mēnesī pirmo sešu mēnešu laikā un reizi sešos mēnešos pēc tam.
  • Regulāri pārbaudiet, vai ir pienācīgi nostiprinātas kājas, ritenīši, rāmis u.c.
  • Regulāri tīriet gultu ar putekļsūcēju - ideālā variantā katru reizi, kad apgriežat matraci otrādi. Nekādā gadījumā neizmantojiet paklāju dauzāmo!
  • Regulāri mazgājiet visus noņemamos ! gultas un matrača tekstilizstrādājumus.
  • Piešķiriet vajadzīgo formu mitrā stāvoklī.
  • Tīriet traipus ar saudzīgu mazgāšanas līdzekli, ūdeni izmantojiet minimāli.
  • Neizmantojiet matraci priekš sēdēšanas - tas var deformēt atsperu sistēmu.
  • Neļaujiet bērniem vai citām personām lēkāt gultā.
  • Nekādā gadījumā nenoņemiet ražotāja rūpnīcas zīmi - modeļa apzīmējumu, jo tas var ietekmēt garantiju.
  • Iegādājoties apgriežamu matraci un līstu pamatu, izvēlieties pamatu ar lokanām līstēm, jo tās nodrošinās augstāku matrača komforta pakāpi visā tā kalpošanas mūža laikā.

 

Izvēloties matraci nežēlojiet laiku, bet iegādājoties - naudu.

 

Saldus sapņus!